Yoga Eğitmenlik Kursu Bahar Dönemi 2019-İstanbul

Caddebostan TTc

Caddebostan Yoga’ da AKADEMİK PROGRAM

200 SAAT YOGA EĞİTMENLİK KURSU – BAHAR DÖNEMİ (TOPLAM 3 AY)

Caddebostan Yoga bahar sezonunda toplam 200 saat sürecek Akademik Yoga Eğitmenlik Programı açıyor. Hindistan’daki eğitim anlayışıyla akademik bir plan eşliğinde yapılacak program 3 ayrı eğitmen tarafından yürütülecek. Hindistan’da uzun yıllar eğitmenlik programları yürüten Himalaya Rai ve Emel Öztürk’e Caddebostan Yoga Kurucusu ve Eğitmeni Sinem Perek eşlik edecek. Eğitmenler Hindistan’da öğrendikleri yoga bilgilerini ve yılların deneyimini İstanbul’da Türkiye’deki yoga alanında uzmanlaşmak ve eğitmenlik yaparak yeni bir kariyer oluşturmak isteyen öğrencileriyle paylaşacaklar. Fizyoloji ve Anatomi dersleri özel modül olarak Kinesiyoloji ve Pilates Uzmanı Misafir Eğitmenimiz Sema Nart eşliğinde verilecek. Program sonunda mezunlar Caddebostan Yoga’da yapacakları 3 aylık staj dönemi sonrasında eğitmenliğe başlayabilecekler. Caddebostan Yoga merkezinde yürütülecek programın inziva ve mezuniyet modülü Fethiye’de Haziran sonu tamamlanacaktır.

Program Modülleri:

Yoga Eğitim Metodu-25 Saat
– Eğitim tekniklerinin genel olarak belirlenmesi ve analizi
– İletişim becerileri: grup dinamiklerini yönlendirmek, zaman yönetimi, önceliklerin ve sınırların oluşturulması
– Bireylerin özel ihtiyaçlarının ve özelliklerinin seanslara göre nasıl belirleneceği
– Derslerde demo, gözlem, asistanlık ve düzeltme prensipleri
– Eğitim stilleri; asanaların poz ve sekanslarda öğrenciye nasıl aktarılacağı
– Eğitmenin sahip olması gereken nitelikleri
– Öğrencinin öğrenme süreci
– Yoga eğitimenliğinin mesleki açıdan incelenmesi ve pazarlama yöntemleri

Teknikler, Eğitim ve Pratik uygulamalar-100 saat
– Yoga asanaları (duruşlar-pozlar)
– Her asana kategorisinin tanımlanması (ayakta duruşlar, öne eğilmeler, arkaya eğilmeler, twistler ve ters duruşlar) ve bu kategorilerin bağlantılarının belirtilmesi
– Hizalamalar ve hizalamalar için duruş temellerinin irdelenmesi
– Pranayama çalışmaları (yoga nefesleri)
– Kriyalar (arınma teknikleri)
– Chanting ve mantra çalışmaları (ses terapileri)
– Meditasyon türleri
– Geleneksel yoga uygulamaları ve teknikleri

Anatomi ve Fizyoloji- 20 saat
– Fiziksel anatomi ve fizyoloji (beden sistemleri, organlar vb)
– Enerji anatomisi ve fizyolojisi (çakralar, nadi kanalları
– Yoga pratiğinde pozların anatomik incelenmesi
– Yoga pratiği uygulamalarında anatomik faydaların, sakıncalı pozların ve sağlıklı ilerleme yollarının belirlenmesi.

Yoga Felsefesi, Disiplini ve Yoga Eğitmenleri için Etik Değerler-30 saat
– Yoga felsefisinin ve geleneksel metinlerin öğretilmesi; Yoga sutralar, Hatha Yoga Pradipika, Bhagavad Gita
– Yoga disiplini, ahimsa (şiddetsizlik) ve benzeri prensipler, dharma ve karma prensipleri
– Yoga eğitmenleri için ahlaki değerler, öğrenci-eğitmen ilişkisi ve toplum ile olan ilişki
– Yoga eğitiminin hizmet olarak anlaşılması ve başkalarına hizmet prensibini anlamak (seva)

Yoga Stajları –(20 saat)
Her öğrenci minimum 5 saat olarak eğitmenlik pratiğini program öğretmenleri gözleminde gerçekleştirecek, 5 saat olarak diğer öğrencilerin eğitmenlik pratiklerini gözlemleyecek ve kalan 10 saat için gruplara bölünerek program dahilinde yapacaklardır.

Ödevler – 5 saat
Program dahilindeki ödev çalışmalarını bitiren öğrenciler programdan 5 saatlerini tamamlamış olacaklardır.

Yoga Eğitmenlik Programı Yoga Alliance 200 saatlik Yoga Eğitmenlik Kursu Program Standartlarına tam uygun olarak düzenlenmiş olup, belirtlilen programa eksiksiz katılım yapan ve program sonunda yazılı ve sözlü sınavlarını başarıyla veren öğrenciler Yoga Eğitmenliği Sertifikasına sahip olacaklardır.

Caddebostan Yoga’da günlük akış örneği aşağıdaki gibi olacaktır.(Toplam 8 saat)
09:00 – 11:00 Yoga Felsefesi-Meditasyon Çalışması
11:15 – 13:00 Asana pratiği ve teknikler
14:00 – 15:30 Yoga Eğitim Metodu
15:45 – 17:15 Yoga Anatomi
17:15 – 18:30 Asana pratiği ve teknikler

Tarihler:3 aylık bir sürede tamamlanacak olan yoga eğitmenliği program tarihlerimiz, İstanbul’da bulunan stüdyomuzda 1 uzun haftasonu ile toplam 7 hafta sonu buluşması, hafta içi akşam seçmeli asana sınıfları ile program sonunda Fethiye Kayaköy’de gerçekleşecek olan 4 gece 5 günlük bir mezuniyet inzivasından oluşmaktadır. Programın tamamlanması için tüm verilen sütdyo derslerine en az %80 katılım şartı aranmaktadır.

13 Nisan itibariyle başlayacak olan eğitmenlik programımızın tarihleri:
13-14 Nisan
20-21-22-23 Nisan
27-28 Nisan
4-5 Mayıs
11-12 Mayıs
18-19 Mayıs
25-26 Mayıs
İnziva tarihi: 26-30 Haziran
Stüdyo saatleri: 140 saat
Staj saatleri: 20 saat
İnziva saatleri:40 saat

Eğitim programına katılan öğrenciler program tamamlandığında Caddebostan Yoga’ da 20 saatlik stajlarını ücretsiz olarak tamamlama hakkına sahiptirler. Caddebostan Yoga bünyesinde stajını başarı ile tamamlayan ve sertifikalarını alan yeni mezun eğitmenler ile sezon başı ders programları oluşturulma aşamasında işbirliği imkanları söz konusu olacaktır.

Program minimum 10 katılımcıyla gerçekleşecek olup ödeme seçenekleri aşağıdaki gibi mevcuttur.
Program ücreti:5500 TL
Erken kayıt indirimi: 4500 TL (ön kayıt en geç 1 Nisan tarihinde yapılmalıdır)
Ön kayıt ücreti:1500 TL (KDV hariç nakit ücretlendirmedir)
Kalan meblağ (3000 TL) 3 ayrı taksitte 15 Nisan, 15 Mayıs ve 15 Haziran 2019 tarihine kadar nakit olarak yapılabilir. Yukarıda belirtilen ücretlere 4 gece 5 günlük Fethiye inzivası ulaşım ve konaklama bedelleri dahil değildir.
İnziva için örnek ücretlendirme:
Fethiye Kayaköy Yel değirmeni : 200 TL (sabah-akşam-çay ikramları)-günlük paylaşımlı oda, 300 TL paylaşımsız tek kişi oda.
Katılım ve kayıt şartları ile iglili ayrıntılı bilgi almak için iletişim kısmından bize ulaşın.

Program Eğitmenleri:
himalayaHIMALAYA RAI , Nepalli bir Yoga, Reiki ve Meditation eğitmeni olup bu alanların her birinde eğitimler vermektedir.
Kendisi Bagmati nehrinin kıyılarında ; yoga , meditasyon, zikir, kirtan gibi çok çeşitli beden-zihin disiplinlerin günlük hayatın doğal bir parçası olduğu Kathamandu’daki Pashupatinath Tapınağı etrafında, ruhani yolculuklarında aydınlanmayı arayanlar arasında büyüdü.

Kendine has ezoterik yolculuğu Pashupatinath tapınağına yaptığı düzenli sabah ziyaretleri ile başladı ve bu ziyaretlerden aldığı ilhamla zamanla giderek daha aktif şekilde yoga, meditasyon ve enerji ile şifa çalışmalarına katılımıyla devam etti.

21 yaşına geldiğinde Osho sanyasin oldu, onun felsefesini ve aktif meditasyonlarını öğrenerek hayatının bir parçası haline getirdi. Pek çok kez S.N. Goenka geleneğine göre, tarihi Buddha’nın öğretisi olan 10 günlük Vipassana meditasyonları için inzivaya çekilerek oturdu.

Halen Yoga Eğitmeni Yetiştirme kurslarında Yoga Felsefesi alanında dersler verir, Meditasyon öğretir ve tüm seviyelerde Reiki Healing eğitimleri verir.

EMEL2EMEL OZTURK, kendi kendini eğitmiş bağımsız bir sanatçı ve Yoga eğitmen adaylarına yönelik “Yoga Eğitimi Metodolojisi” -eğiticinin eğitimi- alanında uzmanlaşmış bir yoga eğitmenidir. Yoga ile tanışması, Dubai Microsoft’ta İş Planlamacı olarak çalıştığı döneme denk gelir. Zorlayıcı iş hayatına denge getirebilmek ve stresle başa çıkabilme arayışı sonucunda hayatına giren yoga bir dizi olumlu değişime ve bu değişim Yogada derinleşmek, meditasyon, Thai-Yoga ve Reiki gibi diğer zihin-beden disiplinleri ile ilgilenmesine vesile oldu. Yoganın başlattığı içsel yolculuk dışarıda da devam etti. Dört yıl boyunca, dünyanın çeşitli yerlerinde Yoga Eğitmenlik eğitimi ve özel yoga programlarına, Vipassana Meditasyon inzivalarına ve Reiki Healing eğitimlerine katıldı.

Bu gezilerinden birinde Hindistan’da Yoga Eğitmenleri yetiştirdiği okulda, asıl uzmanlık konusu olan yoga alanında “eğiticinin eğitimi” müfredatını geliştirdi ve özellikle Yoga eğitmen yetiştirme konusunda uzmanlaştı.

sinem2SİNEM PEREK, üniversite yıllarında müzikal dansla başladığı beden yolculuğu, 2000’de Almanya’da tanıştığı yoga ile farklı bir boyut kazandı. 2003 yılında Türkiye’nin ilk yoga eğitmenlerinden Ayzin Dörtbudak ve Kannur Akkın ile çalışmaya başladı ve devamında kundalini yoga, ashtanga, vinyasa türlerini öğrendi. Sonrasında Hindistan’a giderek Himalayalarda profesyonel yoga eğitimlerine başladı. Himalayan Iyengar Yoga Center’da ve Trimurti Yoga’nın bulunan Dharamkot kampında kaldı ve birçok yoga metodu ve meditasyon çalışmalarına katıldı. Tibet ruhani lideri Dalai Lama’nın öğretilerine katılma şansına sahip oldu ve Tibet budizminin humanist felsefesini yakından tanıdı. Hindistan yolculuğu ile yaşadıklarını “sineminyogayolculugu” adıyla paylaştığı blog üzerinden aktarmaya başladı. Yazdığı yazılar ve söyleşileri gezigo ve gezimanya sitelerinde yayınlandı.

2013’te İstanbul’a döndüğünde Caddebostan Yoga’yı kurdu ve Doktor Neslihan iskit ile çalışarak Yoga Terapi Eğitmenliği uzmanlığını tamamladı, sonrasında Merdivenköy Huzurevi’nde ileri yaşa yönelik yoga terapi derslerine başladı. Londra’da bulunan Sivananda Vedanta Merkezinde Sivananda Yoga çalıştı, popüler yoga okulu Triyoga’da Nadia Narain ile çalıştı. Portekiz’de Annett Mottlau ile Iyengar Yoga çalışmaları yaptı ve kendisinden SUP Yoga (Standle up Paddle Board) eğitimi aldı. Berlin’de Bridget Woods Kramer’den Anusara Yoga eğitimi aldı. İngiliz Iyengar Yoga Enstitüsüne bağlı eğitmenlerden Aubrey Maasdorf ve Karen Dunne ile 10 gün boyunca Iyengar Yoga çalışmaları yaptı.

Daha sonra 2016 Kasım-Aralık ayında Türkiye Yoga Federasyonu tarafından düzenlenen Yoga Antrenörlüğü 1.kademe kursu tamamlayan Sinem son olarak 2016 Nisan ayında ise Vipassana Kursunu bitirmiş ve vipassana tekniğiyle meditasyon uygulamalarına başladı.

Popüler yoga kültürüne yakın ilgi duyan Sinem Perek Amerikalı hocalar ile çalışma imkanı bulmuştur. Koya Webb Sianna Sherman ile Mytic Yoga Flow, Jules Mitchell ile Omuz Duruşları, Caley Alyssa ile El Dengeleri-Ters Duruşlar, Emma Henry ile Jivamukti Yoga, Adam Husler ve Daniel Scott ile Vinyasa, Annie Carpenter ile Nefes ve Meditasyon, Gigi Snyder ile Chakra Flow çalışarak modern yoga uygulamaları hakkında yoğun bir deneyim ve bilgi alma şansına sahip olmuştur. Yakın dönemde Hindistan’da Rishikesh’te geleneksel Himalaya tipi yoga stilleri konusunda önemli okullardan biri olan Rishikul Yogshala’da geleneksel yoga eğitimleri almıştır. Sinem Perek ayrıca deniz sporu olan Stand up Paddle üzerinde yogayı harmanlayak SUP YOGA’yı Türkiye’de uygulamaya başlamıştır, halen IWC’ye bağlı olarak SUP YOGA seansları ve akreditasyonları vermektedir.

SEMASEMA NART, Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulu Spor Yöneticiliği bölümünden dereceyle mezun olan Sema Nart, tenis, katamaran ve rüzgar sörfü gibi birçok spor dalıyla ilgilendikten sonra uzmanlığını pilates mat ve pilates reformer alanında geliştirmiştir.

Eğitimlerini Pilates with Gerda (Master Trainer Gerda Ergül) da tamamlayan Sema
uzun yıllardır Mat ve Reformer Pilates dersleri vermektedir. Uzmanlığını omurga
stabilizasyonu ve omurga rahatsızlıkları konusunda geliştirmeye devam ederek duruş rehabilitasyonunda uzmanlaşmaktadır.
Bir yaşam biçimi haline gelmiş pilates ‘i Sema ‘’Hayatımın sporu’’ olarak tanımlıyor.
2001–2005 Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Spor Yöneticiliği Programını tamamladıktan sonra ayrıca APB, Pilates Mat 1-2, Reformer 1-2, Cadillac 1-2, Tower, Polestar Pilates/Pilates Method Alliance with Alexhander, Bohlander, Fasya ve Gelişim eğitimleri almıştır.