Yoga

Yoga insanın kendinden başlayan, kendinden geçerek kendi özüne varan yolculuğudur. ~ Bhagavad Gita

YOGA’ya YAKLAŞIMIMIZ

Yoga , fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak varlığımızın tüm katmanlarına etki eden bütünsel bir disiplindir. Derslerimizde yoganın etkilerini hissedebilmenizi ve içerden dönüşümünüze şahit olmanızı istiyoruz. Biliyoruz ki her birey özel, her bireyin kendine has bir iç dünyası var ve her bedenin de kendine özgü özellikleri, sınırları var. Biz bedenlerimizin sınırlarına, farklı tercih ve ihtiyaçlarınıza saygı gösteriyoruz. Derslerde farklı ihtiyaçlara cevap verebilmek adına yogayı kolaylaştırıcı destek materyalleri sağlıyoruz, vücudunuza uygun duruş seçenekleri , varyasyonlar sunuyoruz ve her öğrenciyle birebir ilgilenerek destek veriyoruz. Her yoga dersimiz üç ana elementi muhakkak içerisinde barındırıyor:

adjustment

  1. bedeni güçlendirip esnettiğimiz Yoga duruşları (Asana),
  2. farkındalığımızı arttıran ve yaşam enerjimizi yükselten nefes egzersizleri (Pranayama)
  3. Meditasyon uygulamaları.

Temelde benzer olmakla birlikte ders temposu, nefesle hareket etme, anatomik bir odak belirleme gibi sebeplerle farklılaşmış çeşitli Yoga Stilleri bulunur. Bu stiller hakkında fikir sahibi isterseniz yazının devamındaki kısa tanımlara göz atabilirsiniz.

KİMLER YOGA YAPABİLİR?

Yoga herkes içindir. Yoga herkese kendi bedenin sınırlarını ve ihtiyaçlarını dikkate alarak hareket etmesini öğütler. Başka bir şart koşmaz. O sebeple herkes, her bedende, her yaşta, her cinsiyette, yoga yapabilir. Önemli olan yoga pozlarında nasıl bir poz verdiğimiz değil; yoga pozlarını oluştururken yakaladığımız kendimizi gözlemleme fırsatlarından ne kadar faydalandığımızdır, ortaya çıkan farkındalığımızdır.

HERKES YOGA YAPABİLİR.

DERSE GELMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

  • Yoga yaparken midenizin boş olması tavsiye edilir. Yeme içmeyi yoga yapmadan 2-3 saat önce tamamlayın.
  • Gün boyunca azar azar su içerek vücudun susuz kalmasını engelleyin. Dersten önce, ders esnasında ve ya sonra tek seferde çok fazla su içmeyin.
  • Hafif, hava alan, hareketlerinizi engellemeyen rahat kıyafetler giyin.
  • Her zaman önce bedeninizin sesine kulak verin. Tüm çalışmalarda bedenin sınırlarına saygı göstererek , bedeni zorlamadan yavaş ve nazik davranarak hareket edin.

YOGA STİLLERİ 

HATHA YOGA

Tüm hareketli ve efor gerektiren yoga stillerinin temelidir. Hatha Yoga yaparken yoga duruşları bir kaç dakika boyunca sabit ve dengede tutulur. Vücudun doğru şekilde hizalanması, içinde bulunulan pozun daha konforlu hale gelmesi için önemlidir. Doğru hizalanma ve pozda derinleşme için Yoga bloğu, kemer, ip, sandalye gibi materyallerden faydalanılır. Pozlar tek tek incelendiği için diğer stillere göre temposu düşüktür. Güç ve sağlamlığı arttırır. Zihni dinlendirir. Farkındalığı arttırır.

 

VİNYASA YOGA

Ashtanga-Vinyasa ekolünden esinlenir. En önemli özelliği nefes farkındalığına yaptığı vurgudur. Vücudun hareketleri nefes alış-veriş ile senkronize şekilde gerçekleşir.  O sebeple bazen akış, ya da Flow yoga olarak da anılır. Güneşe Selam serileri Vinyasaya örnek olarak gösterilebilir. Temposu yüksek bir yoga stilidir.

YİN YOGA

Vücudun bağ dokusuna ulaşmayı hedefler. Neredeyse tüm pozlar yerde yapılır. Her bir pozda 5-7 dk gibi uzun süreler geçirilir. Yerçekimine teslim olmuş halde beklenilen bu sürede vücudun derin bağ dokusu uzayıp esneyerek açılır. Esneyen vücut ile birlikte, iç dünyamızda da esneme ve açılmalar gerçekleşebilir. Oldukça yavaş ilerleyen, meditatif ve içe dönük bir yoga stilidir.

HAMİLE YOGASI

Hamilelik döneminde anne adayını doğuma hazırlamaya yönelik tasarlanmış derslerdir. Genellikle ilk trimesterda yoga tavsiye edilmez. Bu dönemde annenin bedeni hamileliğe uyum sağlıyor. O yüzden pek çok anne adayı bu dönemde ağırlaşmış, halsiz, uykulu hissedebilir. İkinci trimester ise hamile kadının kendini yeniden canlı hissettiği dönemdir. Bu dönemden itibaren yoga yapılabilir. Ağırlaşan ve dengesi değişen vücudu güçlendirmek, gerilen bölgeleri esnetmek hedeflenir. Üçüncü ve son trimesterda ise daha yavaş, nefes egzersizleri ve meditasyonla zengin pratiklerle anne adayları rahatlar, gevşeyerek stresten arınır. Rahat ve huzurlu bir anne , rahat ve huzurlu bir bebek demektir.

PARTNER YOGA

Eşli olarak yapılan yogadır. Arkadaş, anne-baba, eşiniz, kardeşiniz ile birlikte yapabilirsiniz. Başka bir bedenin varlığını hissetmek, zaman zaman birbirini iterek ve ya çekerek denge bulmak, karşılıklı bağlılığımızı anlamak açısından çok güzel bir fırsattır. Partner Yoga dersleri hem çok eğlenceli hem de öğreticidir.

ÇOCUK YOGASI

Çocukların ihtiyaçları yetişkinlerden farklıdır. Enerjileri yüksek, bedenleri hem çok esnek hem de hızla değişip gelişmektedir. Hayal dünyaları zengin, yeniliklere iştahlı ve dikkatleri daha kısa sürelidir. O sebeple yaşlarına uygun oyunlarla ve hikayelerle bezenmiş yoga dersleri hem sosyalleşmeleri , hem fiziksel hem de zihinsel olarak güçlenip sağlıklı birer birey olmalarına destek verecektir.

 

Yoga derslerimize kayıt olup denemek isterseniz bekleriz. İletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.