Blog

Art, Inspiration, Meditation, Yoga

Tatilde Meditasyon

Meditasyon için özel bir şartın oluşmasını beklemenize gerek yok.

Gün doğarken, gün batarken, minder üstünde, bir aşramda, sessizlik içinde, yalnızken ve ya değillen, aç karna, tok karna, düzenli, düzensiz, rutin olarak, 1 saat, 15 dk, yarın, öbürgün…

Şartların olgunlaşmasını beklemek bazen bir ömür alabilir. Bazen bir ömür tastamam hazırlanmakla ama asla yola koyulmamakla geçebilir…

O yüzden işin özünü kavrayın dostlarım. Meditasyonda ilk adım ‘dikkatle bakmak’ … içine, dışına, önüne, arkasına, tercihsiz, beğenisiz, yargısız… olanı olduğu gibi görmek için farkındalıkla, sabırla, oturup öylece bakmak…

İşte o zaman varlığın sırları ortaya çıkmaya başlar…

Bilge bir baykuşun bugün bana getirdiği mesaj budur.

Sevgiyle ve açık bir gönül gözüyle bu haftanın getirdiklerini kabul edeceğiniz bilgelik dolu bir hafta dilerim

Sevgilerimle🙏🙋‍♀️💚

.

.

.

#sanatheryerde #meditasyonzamanı #taşboyamasanati #taşboyama #farkindalik #bakmakvegörmek #sanatterapisi

www.instagram.com/p/CE1GbSqpIjk/

Yoga

Tam Yoga Nefesi – Yeni Başlayanlar için Pranayama

Klasik Yoga Felsefesine göre tam anlamıyla mutlu, huzurlu ve sağlıklı yaşamanın beş önemli ayağı vardır.

 1. Doğru Yemek
 2. Doğru Hareket
 3. Doğru Nefes 
 4. Doğru (Pozitif) Düşünce
 5. Doğru Gevşeme

Bir çoğumuz günlük yaşamımızda yüzeysel, sığ nefesler alıp veririz. Oysaki nefes sadece gazların değiş-tokuşu değildir. Nefesle birlikte yaşamsal enerji kaynağımız olan Prana‘yı da içimize çekeriz. Dolayısıyla doğru ve tam nefes almak hayat enerjimizin de artmasına yardımcı olur. Yoga geleneğinde, nefesimizi ve dolayısıyla pranayı (yaşamsal enerji) kendi irademiz ile kontrollü (yama) kullanabilmemizi sağlayan egzersizlere genel adıyla Pranayama denir. Tam Yoga Nefesi de ciğerlerimizin tüm kapasitesini kullanabilmemizi hedefleyen temel bir Pranayama egzersizidir ve her seviyeden uygulayıcı için uygundur.

Faydaları :

Tam Yoga Nefesi ciğerlerimizin tüm kapasitesini kullanarak

 1. vücudun ve dokuların bol oksijen ile beslenmesini sağlar
 2. kaburgalar arasındaki kasların ve sırt kaslarının tam anlamıyla genişleyip esneyerek gevşemesini sağlar
 3. derin nefes alış-veriş ile diyafram kasını hareket ettirir, böylece sindirim ve boşaltım sistemlerine masaj yaparak düzgün çalışmalarına yardımcı olur.
 4. düzenli bir ritim ile nefes aldıkça kalp ve dolaşım sistemi de düzene girer ve dinlenir;
 5. Stres ve anksiyete ile başa çıkabilmeye yardımcı olur.
 6. Zihni dinlendirir, odaklanma kabiliyetini artırır, rahatlamayı sağlar

Tam Yoga Nefesi nasıl yapılır? 

solunum

 1. Oturarak ve ya uzanarak rahat bir pozisyon bulun. Eğer oturmayı tercih ederseniz sırtınız dik , boyun ve enseniz uzun, çeneniz hafifçe göğse doğru çekik olsun. 
 2. Burundan nefes alıp burundan nefes verin.
 3. Nefes alırken sırasıyla karnınızı , ciğerlerinizi ve köprücük kemiklerine kadar göğsünüzü tamamen doldurun. Göğüs kafesinizi her yöne doğru balon gibi genişletin, kaburgalar arasındaki kasların iyice açılmasını sağlayın. 
 4. Nefes alma ile nefes verme arasında, nefes almanın bittiği ve nefes vermenin henüz başlamadığı geçiş anını farkedin.
 5. Nefes verirken aynı sırayla önce karnınızı, ciğerlerinizi ve göğsünüzü tamamen boşaltın.
 6. Ciğerleriniz tamamen boşalıp nefes almanız henüz başlamadan geçiş anını farkedin.

Bu şekilde tamamladığınız bir döngü bir Tam Yoga Nefesidir.

Dikkat edilecek önemli noktalar şunlar

Nefes alırken kendinizi zorlamayın, aşırıya kaçıp omuzlarınızı sıkmayın. Nefesinizi yutmayın ve nefesinizi tutmayın. Nefes vermeye, nefesi püskürterek değil kontrollü bir şekilde hava kaçıran bir lastik gibi sakince nefes vererek başlayın.

Sakin bir denizin kıyıya vuran dalgaları gibi , yumuşakça , ritmik bir tempo ile aksın nefesiniz.

Kolaylaştırıcı İpucu 

 • Nefes alırken 4’e kadar say ,nefes verirken aynı tempo ile 4’e kadar say.
 • Bu bir tam yoga nefesi. Bu şekilde 5-10 dakika tam yoga nefesine odaklanarak otur (meditasyon yap)
 • Kontrol kazandıkça zorlanmadan nefes veriş süreni uzatmaya başla. Örneğin nefes alırken 4’e kadar say, nefes verirken aynı tempo ile 6’ya kadar ve ya 8’e kadar say. Bu şekilde tam yoga nefesine odaklanarak daha uzun süre meditasyonda oturmaya başla.
 • Zihnin nefesinden uzaklaşıp odağın dağılırsa kendine şefkatle yaklaşarak sadece bu durumu farket ve sabırla tekrar nefesine odaklan.

Aşağıdaki videoyu takip ederek bu egzersize başlayabilirsin.

Videodaki hareketli görsel genişleyip büyüdüğü süre boyunca nefes al , geriye doğru toplanıp küçülürken nefes ver.

Gönül ferahlığı ile derin bir oh çekeceğiniz güzel günler dileğiyle

Başarılar ve Sevgiler 😉

 

 

Yoga

Bir Kadın Meselesi olarak Yoga ve Reiki

Bugün kadınlar günüyle ilgili iki kelam birşey ben de yazmak istedim.

Kutlanacak, konuşulacak bi’ dünya kadın, bi’ dünya kadın meselesi var ama ben özellikle iki kadını seçtim.

Hayatımı dönüştürmeme vesile olan, hem uyguladığım hem öğrettiğim ve karşıma çıktığı için sonsuz minnet duyduğum iki disiplin var, #yoga ve #reiki. Kendi hayatımdaki dönüşümden aldığım ilhamla başkalarıyla paylaşmaktan büyük keyif alıyorum.

Bu iki disiplin de doğuda ortaya çıkıp batıya birer #kadın tarafından taşınmış.

Indra Devi

Krishnamacharya kendisini ‘erkek olmaması’ sebebiyle geri çevirmiş. Araya giren Maharaja sayesinde Krishnamacharya’dan yoga öğrenen ‘ilk kadın’. Sayesinde yoga önce Çin’e, sonra Amerika’ya ve tüm dünyaya yayılmış. Hindistan’da yoga eğitimi veren ve yoga kitabı basılan ilk batılı. Evde yoga yapma kitabı, Arjantin’de bir yoga vakfı var. Hollywood ünlülerine ders vermiş -biraz da reklam olsun diye. 5 dil konuşuyor. DVDleri var….Bugünkü yoga dünyasının trendsetter’i bence Indra Devi’dir. Bugün yoga sahnesinde bu kadar çok kadın varsa, onun sayesindedir.

Hawayo Takata – yani Hawai’li Takata.

Kendi sağlık sorunlarına çareyi ata yurdu Japonya’da arıyor. Derdine derman #usui sisteminde #reiki uygulayan Dr.Chujiro Hayashi oluyor. 2. Dünya savaşı çıkınca Amerika ve Japonya karşı taraflar olarak savaşa giriyorlar. Reiki bilgisi savaş nedeniyle tamamen kaybolma tehlikesiyle karşılaşıyor. Fakat Takata, öğrendiği #reiki ile beraber Hawai’ye geri dönüyor. Hawai’de bir Reiki kliniği kuruyor. Oradan başlayarak tüm Amerika’da tedavi ve eğitim gezileri düzenliyor. Japonlara düşmanlıklarına rağmen Amerika’lılara #Reiki yi öğretiyor, benimsetiyor. Her öğrencinin seviyesine göre farklı bir eğitim tarzı ile, kolaylaştırarak, sadeleştirerek, öğretmenliği de reforme ediyor. Hem sağduyulu, hem şefkatli, hem de akıllı … bugün reiki alternatif ve tamamlayıcı bir destek tedavisi ve spiritüel bir disiplin olarak bize fayda sağlıyorsa onun sayesindedir.

Duam, bizler de böyle dirayetli, vizyoner, inatçı, şifacı, çalışkan, ardından gelene yol açan, yollarına ışık tutan birer kadın olalım. O gücü ve ilhamı birbirimizde bulalım.

#8Mart Kutlu olsun!

Yoga

Sandalye Yogası – 10 dk

Yürüme engelli bir vatandaşımızın sorusu üzerine bu videoyu hazırlamaya karar verdim.

Kendisi hareket yeteneğinin kısıtlı olduğunu ve yoga yapıp yapamayacağını soruyordu. Durumu ile ilgili bundan daha fazla bilgim olmamasına rağmen , eğer tekerlekli sandalye kullanıyorsa kendisinin bu hareketleri yapabileceğini umuyorum.

Sadece hareket engelliler ve tekerlekli sandalyedeki kişiler değil; fiziksel sağlığı yerinde olanlar da ofiste ve ya evde oturduğunuz yerde bu hareketleri yapabilir, 10 dk gibi kısa bir sürede vücudunuzu esnetip gevşeterek , zihninizi dinlendirebilirsiniz.

Tüm bu hareketleri yaparken vücudunuzun fiziksel koşullarını, sağlık durumunuzu göz önünde bulundurarak zorlamadan yumuşakça hareket etmeye özen gösterin.

Hepimize şifa olsun.

Videoyu izlemek için tıklayın :

Sandalye Yogası

Yoga

Mandela Mandala

“Beni özgürlüğe kavuşturacak kapıdan geçerken, öfkeyi ve nefreti geride bırakmazsam, hapiste kalmaya devam edeceğimi biliyordum.” ~ Nelson Mandela Bugün (18 Temmuz) Nelson Mandela’nın doğum günüymüş. 27 yıl hapiste yattıktan sonra özgürlüğüne kavuşuyor. Sadece Güney Afrika’nın başkanı olarak değil aynı zamanda tüm dünyada ırkçılığa karşı ve insan haklarını savunan önemli liderlerden. Hayatıyla, sözleriyle, affedişiyle, özgürlüğe yürüdüğü uzun yol ile ilham olduğu için bugünkü #mandalamı gıyabında kendisine armağan ediyorum. Hepimiz için nefret ve öfkeyi arkamızda bırakabilme gücü ve yücegönüllülüğü diliyorum. İyi ki doğmuş. …MANDALA WORKSHOP BU HAFTA .KATILIM VE BİLGİ İÇİN .https://www.facebook.com/events/276698469544219/?ti=ia…#nelsonmandela #mandala #freedom #ozgurluk #huzur #workshop #birthday #humanrights #longwalktofreedom #resim #çizim #drawing #painting #creative #yoga #inspiration #practiceandalliscoming #yogaeverydamnday

Yoga

Cin Ali Yoga’da

Sevdiğim iki söz var, bugünkü yoga dünyasına -ya da piyasasına mı demeliyim?- çok uygun olduğunu düşünüyorum.İlkini (çuvaldızı) başta kendim olmak üzere tüm yoga eğitmenleri için, kulağımıza küpe olmasını dileyerek paylaşıyorum. “Bir konuyu basitçe anlatamıyorsan anlamamışsın demektir” ~Einstein~Biz de bazen kendimizi unutup derslerde “adho mukha svanasanaya gelip, hastabanda ile köklenirken bir yandan da muladharaya prana al!” dediğimizde pek bi kimseye faydası olmuyor sanırım. Öğrenci “Sen ne diyor, ben anlamıyor?“ diye konuya iyice Fransız kalıyor…. O yüzden işin afili kısmını bir yana bırakıp insan gibi öğrencinin anladığı dilden konuşmaya çalışıyorum. (Olduğu kadar, olmadığı affola)İkinci sözü de tüm yoga severlere gönderiyorum. Walt Disney, yani şimdiki o dünyalar zengini animasyon çizgi filmlerin sultanı diyor ki: “Unutmayın ki herşey ufak bir fareyle başladı” 🙂 yani acele etmeyin, sabırsızlık göstermeyin … şu an elinizdeki işe odaklanın. O küçük iş de bugünkü Cin Ali hikayesinde gizli. Nefes alıp vermek.https://emelozturk.files.wordpress.com/2018/07/img_2629.movYoga esnasında gözlemleyin, vücudunuz aynı bir akordion gibi nefesle uyumlu hareket eder. Vücut uzayıp, genişleyip, açıldığında (siz bilinçli olarak yapmasanız da) içine hava kaçar. Yani nefes alır. Sabah esneyerek uyanmak gibi. Esnerken nefes veremezsiniz mesela, inanmıyorsanız deneyin.Aynı şekilde büzüşüp kasılırken de havayı dışarı püskürtür, mesela öksürürken, -afedersiniz- hımkırıp sümkürürken olduğu gibi.Şimdi bu doğal uyumu bildiğimize göre ondan faydalanalım. Yogada bir pozdan diğerine geçerken eğer vücut daha genişliyor açılıyorsa , o geçişte nefes alın. Eğer daha geniş bir pozdan daha büzüşük, ufalan bir poza geçiyorsanız o geçiş esnasında da nefes verin. Vücudunuzun daha kolay hareket ettiğini ve daha az tık-nefes olduğunuzu farkedeceksiniz.Meraklı, keyifli, basit küçük adımlarınız olsun. Sevgiler 🙏❤️🌺…#yoga #yogaeverydamnday #nefes #breath #cinali #sketch #cartoonyoga #stopmotion #practiceandalliscoming #yogaturkiye #yogaturkey #turkey

Yoga

Sırt ve Boyun Ağrıları için Yoga

Masa başı oturarak çalışma, günboyu cep telefonlarımıza ve bilgisayarlarına uzun sürelerle bakma, sırt çantalarımızın yükü, fazla kilolarımız, duruş bozuklukları, bayanlarda göğüslerin öne doğru bası uygulaması, genel olarak hareketsizlik, yanlış pozisyonda uyuma, klimaya maruz kalma gibi daha da sayabileceğimiz pek çok sebeple sırt ve boyun ağrıları çekiyorsanız hazırladığım bu kısa videonun size de faydalı olacağını düşünüyorum.

Evde , ve hatta -birkaçı hariç- tüm bu hareketleri işyerinizde sandalyenizde ya da oturduğunuz herhangi bir yerde gerçekleştirebilirsiniz.

Süresini ve tekrar sayılarını istediğiniz gibi , vücudunuzu dinleyerek kendi ihtiyacınıza göre ayarlayın.

Bu hareketler sayesinde omurganızı ileri-geri eğilme , sağa-sola eğilme , saat yönünde ve saat yönünün tersine burgu halinde hareket edebileceği tüm yönlere esnetmiş olacaksınız, kaslarınızı uzatacak, kan ve oksijen pompalayarak dolaşımı hızlandıracaksınız.

Tam anlamıyla verim almak için hareketleri yaparken burundan sakince ve kesintiye uğramaksızın derin nefes alıp vermeye devam edin. Vücudunuzu ‘tatlı bir esneme’ hissettiğiniz nefesinizin normal akışında devam edebildiği sınıra kadar esnetin, aşırıya kaçmayın ve zorlamayın.

Hepimize şifa olması dileğiyle,

Sevgiler

Yoga

12 Adımda Daha Mutlu bir insan ol

Mutlu bir insandan, gözlerin içini parlatan bir gülümsemeden daha çekici birşey yoktur. Mutluluk, yaratılabilir, çalışılarak elde edilebilir, çoğaltılabilir bir zihinsel durumdur.

İşte “Power of Positivity” yani ‘İyimserliğin Gücü’ sayfası mutluluğu hayatınıza çağırıp, çoğaltabilmeniz için hemen uygulayabileceğiniz 12 basit yöntemi sıralamış.

Sevgiyle paylaşıyorum. Mutluluklar diliyorum.🙏❤️🌺 Güzel bir hafta olsun.

Daha Mutlu bir insan olmak için 12 yöntem

1. Daha fazla gülümseyin ve daha az şikayet edin

2. Çevrenizdeki diğer insanlarla ve arkadaşlarınızla daha fazla bağlantıya geçin

3. Ailenizle daha fazla zaman geçirin ve ailenizden destek alın

4. İhtiyacı olanlara yardım edin

5. Hayata karşı iyimser olun. Hayatın iyi gidişatına dair umut besleyin

6. Bir tatil ve ya kısa bir yolculuk yapın. Gezmeye gidin.

7. Af dilemeyi ve affetmeyi öğrenin

8. Kendinize yeni hedefler koyun ve onları gerçekleştirin

9. Yoga ve meditasyon yapın

10. Hayvanlarla ilgilenin, etkileşime geçin

11. İşinize biraz ara verin, işyerinden izin alarak biraz uzaklaşın

12. Yürüyüş , koşu gibi fiziksel aktiviteler yapın

https://www.facebook.com/powerofpositivity/videos/10153592422657371/

Yoga

Spring of Awakening

Old habits die hard! As an ex planning manager in corporate world, from time to time i feel the urge of reviewing progress.

Today as it is the begining of March i decided to revisit my new year resolutions for 2018.

Prepared my strong Turkish Coffee, my small office setup in the terrace, a little bit of music for the moods and here we go. That’s how serious i am about it..

Some parts of my plan are progressing ok and some others are not so ok. There are items to add, change or drop. Fine! What is not so fine is how i work through each and every item.

I notice i spend great time and effort analyzing, scrutinizing, trying to “fix” and recover from the “loss” , rying to close the gap for those items that are behind the goal. But i don’t have the same attitude for things that i am already good at or those kind, fun things that happen to me out of nowhere. They just get a quick check mark and back to my “whyyyyy can’t i do thissss” hammering!

Or even better, sometimes for those things i enjoy so much, unplanned, unexpected i get so absorbed into it that I don’t even have it captured anywhere… For example there are no diary notes for the days i spent with my two friends @seblakaplan @cuneytasiduru here in KPG-a surprise holiday we all enjoyed … i don’t have any video of three of us on the scooter singing 90’s turkish pop and driving into a posh restaurant… there is no instagram story of me and Sebla watching youtube videos with tears in our eyes and laughing silly… Because they are not coreographed, they are naturally fun, sad, exciting. They are truly extatic.

GOOD THINGS HAPPEN SO EFFORTLESSLY, THAT THEY GET UNNOTICED!

Going back to my unfair attitude towards myself: Why this need to put so much effort to celebrate progress? Why this unnecessary challange? Is this not another burden?

I am glad i had this reality check with myself today.

I now choose to look at how far i’ve come instead of how far there is still to go. I now choose to be fair to myself in recognizing all the little good that happens to me.

I wish you all a beautiful March! May it be a Spring in our Awakening 🙏❤️

Yoga

Traveling and Yoga practice

Hello from Thailand.

Testing out my new spot for a more settled morning routine.

I know i’m very lucky and privileged to be traveling and living like this; healthy, wealthy and free. And this post is not to complain but to compare to acknowledge…

Traveling sometimes can be really tiring. I mean ‘Really!’…

This is my second time sitting for a yoga practice since i arrived in Koh Phangan, Thailand few days ago. Past two weeks, since we left HoiAn, Vietnam it has been a little hectic… Cold weather, sleeping in night busses, changing places one night here one night there, long flights, lay overs, packing and unpacking almost everyday, driving around on my scooter with the backpack on my shoulders…(yeah yeah… i know tough life) this was a nice change. I woke up, had my tea with my journal, and a little bit of yoga. All my muscles aching, my body stiff like frozen… i could almost hear my hamstrings screaming…

The video captured only the beginning where i am praying ,practicing kapalabhati with chinlock (it’s that part which looks like belly dance to darbuka tunes) and still doozing a little 🙂

Nothing went as i wished. I got distructed with one hair on my leg (it happens) and then the old woman in the balcony behind, neighbors waking up…

And then , at some point the practice took over … the body relaxed, muscles softened and mind became quiter… And then i knew;

it’s all good.

There is no need for planning. Neither my practice, nor my life needs planning… (Coming from an ex planning manager – yeah…) I know if i allow life to unfold in its own fashion, it will give me exactly what i need. Like it happened today.

So i let the day begin. And i leave it to life to decide what’s on the menu today… Bring it on !

With love from the love-island, Ko Phangan, Thailand

https://emelozturk.files.wordpress.com/2018/02/img_9820-1.mov