Yoga

Bir Kadın Meselesi olarak Yoga ve Reiki

Bugün kadınlar günüyle ilgili iki kelam birşey ben de yazmak istedim.

Kutlanacak, konuşulacak bi’ dünya kadın, bi’ dünya kadın meselesi var ama ben özellikle iki kadını seçtim.

Hayatımı dönüştürmeme vesile olan, hem uyguladığım hem öğrettiğim ve karşıma çıktığı için sonsuz minnet duyduğum iki disiplin var, #yoga ve #reiki. Kendi hayatımdaki dönüşümden aldığım ilhamla başkalarıyla paylaşmaktan büyük keyif alıyorum.

Bu iki disiplin de doğuda ortaya çıkıp batıya birer #kadın tarafından taşınmış.

Indra Devi

Krishnamacharya kendisini ‘erkek olmaması’ sebebiyle geri çevirmiş. Araya giren Maharaja sayesinde Krishnamacharya’dan yoga öğrenen ‘ilk kadın’. Sayesinde yoga önce Çin’e, sonra Amerika’ya ve tüm dünyaya yayılmış. Hindistan’da yoga eğitimi veren ve yoga kitabı basılan ilk batılı. Evde yoga yapma kitabı, Arjantin’de bir yoga vakfı var. Hollywood ünlülerine ders vermiş -biraz da reklam olsun diye. 5 dil konuşuyor. DVDleri var….Bugünkü yoga dünyasının trendsetter’i bence Indra Devi’dir. Bugün yoga sahnesinde bu kadar çok kadın varsa, onun sayesindedir.

Hawayo Takata – yani Hawai’li Takata.

Kendi sağlık sorunlarına çareyi ata yurdu Japonya’da arıyor. Derdine derman #usui sisteminde #reiki uygulayan Dr.Chujiro Hayashi oluyor. 2. Dünya savaşı çıkınca Amerika ve Japonya karşı taraflar olarak savaşa giriyorlar. Reiki bilgisi savaş nedeniyle tamamen kaybolma tehlikesiyle karşılaşıyor. Fakat Takata, öğrendiği #reiki ile beraber Hawai’ye geri dönüyor. Hawai’de bir Reiki kliniği kuruyor. Oradan başlayarak tüm Amerika’da tedavi ve eğitim gezileri düzenliyor. Japonlara düşmanlıklarına rağmen Amerika’lılara #Reiki yi öğretiyor, benimsetiyor. Her öğrencinin seviyesine göre farklı bir eğitim tarzı ile, kolaylaştırarak, sadeleştirerek, öğretmenliği de reforme ediyor. Hem sağduyulu, hem şefkatli, hem de akıllı … bugün reiki alternatif ve tamamlayıcı bir destek tedavisi ve spiritüel bir disiplin olarak bize fayda sağlıyorsa onun sayesindedir.

Duam, bizler de böyle dirayetli, vizyoner, inatçı, şifacı, çalışkan, ardından gelene yol açan, yollarına ışık tutan birer kadın olalım. O gücü ve ilhamı birbirimizde bulalım.

#8Mart Kutlu olsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s