Yoga

Yogada baş dönmesi ve baş ağrısı

Yoga ve başka egzersizleri yaparken sıkça rastladığımız rahatsızlıklardan biri baş dönmesi ve baş ağrısı. Hem egzersiz esnasında hem de egzersizden sonra ortaya çıkabiliyorlar. Bazen baş dönmesi soğuk ter döktürüp, gözleri karartıp düşmeye kadar varabiliyor. Bazen de baş ağrıları başın içine ve arkasına, sinüslerden gözlerin arkasına, kulak arkasından boyuna doğru geniş bir alanı etkileyebiliyor.  Aşağıda olası sebeplerini ve uygulayabileceğiniz ufak tefek değişikliklerden bahsedeceğim.Keyifli okumalar.

Susuzluk:

“Her şeyin de sebebi susuzluk mu ya?!” diyebilirsiniz ama vücuttaki kimyasal denge açısından su en etkin belirleyici. Özellikle terleyerek su kaybettiğinizde yorgunluk ve egzersiz esnasında performans düşüklüğü yaşamanızın en büyük sebeplerinden biri susuzluk.Vücudunuz susuz kaldığında hücrelere besin taşınması ve vücuttan toksinlerin atılması yavaşlar. Yani yeterli enerji alamazsınız, bir yandan da ufak ufak kanınızda zehirli madde yoğunluğu artar. Vücudunuzun ısı değerlerini dengede tutmak zorlaşır, esneklik azaldığından sakatlanma riski artar.

Ne yapmalı? Güldür güldür kovayla suyu kafaya bir dikişte içmek yerine gün boyunca yudum yudum aralıklarla sürekli su tüketmek gerekir. 

Düşük kan şekeri:

Yoga esnasında dolu bir mide önerilmez ama kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olması için, kolay sindirilebilen ve enerji içeriği ile egzersizde size destek olacak kompleks karbonhidratlardan ya da ceviz, fındık, badem,  kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir kuru yemişlerden oluşan atıştırmalıkları egzersizden önce tüketebilirsiniz. Yine en yararlı besinleri hüpletirken bile ölçülü olmakta fayda var. Burada ölçü olarak kendi avucumuzu alabiliriz  😉

Yoga Pozları :

Bazı yoga duruşları, özellikle ters duruşlar, öne eğilmeler, boyuna baskı uygulayan bazı pozlar vücudun baş bölgesindeki kan dolaşımını kısa süreli olarak engelleyebilir ve kan basıncını  aniden değiştirebilir. Bu ani pozisyon değişikliğine vücut ve kan dolaşımı aynı hızla cevap veremediği durumlarda baş dönmesi olabilir. Bu rahatsızlıkları azaltmak için en başta yapmamız gereken:

  1. Çok yavaş ve kontrollü şekilde yoga pozlarına girmek ve yavaş yavaş pozdan çıkmak 
  2. Başımızın tepesinden uzanarak özellikle boyun bölgesinde omurgayı düz tutmak. Bu şekilde boynumuzu uzun ve düz tutmak boyunda oluşabilecek baskıları ve kan dolaşımı aksaklıklarını azaltacaktır.
  3. Yoga her zaman rahat ve keyif verici olmalı. Aşırı zorlanma hissettiğimiz durumlarda baş ve boyun bölgesini destekleyerek alternatif pozlar ile çalışmaya devam etmeliyiz.
  4. Eğer alternatif pozlar da ivedi rahatsızlığa çözüm olmuyorsa , çocuk pozunda ve ya savasana pozunda dinlenmeliyiz.

Alternatif Yoga Pozları ve Uygulaması :

Nefes: 

Yoga esnasında doğru nefes almak çok önemli. Nefesin azı da zarar bazen çoğu da zarar. Yetersiz sığ nefes almak egzersiz esnasında yeterli oksijeni sağlayamayacağı için baş ağrısı yapabilir. Ya da tam tersi derin nefes almayı unutmuş kronik stresli şehirli bünyelere bazı nefes çalışmaları fazla gelebilir, tabiri caizse nefesle kafamız güzel olabilir.Halbuki nefes yogada ve birçok doğu felsefesinde sadece soluk alıp vermek değil, aynı zamanda hayat enerjisini (prana, chi, qi) vücudumuza almamız için bir araç olarak görülür. Dolayısıyla hayat enerjimizi yüksek ve dengede tutmak , doğru ve yeterli nefes almamızla  ilgilidir.

Eğer yoga esnasında baş ağrısı ve baş dönmesi yaşıyorsanız, nefes kontrolünüzü geliştirene kadar Kapalbhati ve Bastrika gibi vücudu ısıtan ve uyandıran, uyarıcı nefes egzersizlerini azaltın ve ya tamamen kaldırın. Bunun yerine güvenli bir şekilde nefes farkındalığımızı arttıracak ve stres, kaygı, anksiyete  gibi zihinsel sorunlara da gevşeme yoluyla rahatlama sağlayacak nefes egzersizlerini kullanabilirsiniz.

aid3786277-728px-exercise-yoga-breathing-step-3

Tam Yoga Nefesi

  1. İster yere uzanın , ister rahat bir şekilde omurganızı  dik tutarak oturun.
  2. Bir elinizi göğsünüze diğer elinizi karnınıza yerleştirin
  3. Burundan nefes alarak sırasıyla karnınız, ciğerlerinizi ve üst göğsünüzü nefesle doldurun.Nefesinizi tutun.Aynı sırayı takip ederek karnınızı, ciğerlerin alt kısmını ve en son göğsünüzü tamamen boşaltın. Yine nefesi tutun.Bunu içinizden nefes alış verişlerinizi sayarak yapabilirsiniz(4 sayıda nefes al , 1 tut,4 sayıda nefes ver, 1 tut) Bu süreyi zamanla 5,6, 7 , 8 e kadar uzatabilirsiniz. Yavaş nefes alıp vermek sakinleşmenizi ve zihninizin dinginleşmesine yardımcı olacaktır.
  4. Nefes alıp verirken ellerinizin altında bedeninizin bir dalga gibi hareket ettiğini fark edin.
  5. Bu nefes çalışmasını yaparken yukarıda bahsedilen Mahasirs Mudra ile ellerinizi dizlerinizin üzerinde de tutabilir ve etkisini arttırabilirsiniz.

Umarım bu önerilerle yoga keyfinize keyif katarsınız. Deneyimlerinizi yorum olarak paylaşırsanız çok sevinirim.

Namaste!

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s